Nie ma wątpliwości co do tego, że muzyka jest wspaniała. Wszyscy czerpiemy radość z jej słuchania, ale aby móc cieszyć się jej pięknem, ktoś wcześniej musi ją nagrać. Na szczęście dzisiejsze czasy i technologia pozwalają na to, abyśmy sami nagrywali muzykę w wysokiej jakości, a to wszystko w domowym zaciszu.

Jest wiele sposobów na nagrywanie muzyki w domowym zaciszu, ale najpopularniejszym sposobem jest użycie mikrofonu. Mamy bardzo duży wybór mikrofonów, a niektóre z nich najlepiej sprawdzają się w szczególnych warunkach. Są jednak mikrofony, które pasują zarówno dla wokalistów jak i dla gitarzystów, bez względu na to czy zamierzają nagrać gitarę akustyczną czy też elektryczną.

Bardzo dobrym wyborem na początek jest mikrofon Behringer C1U. Mikrofon ten zyskał duże uznanie wśród gitarzystów, ponieważ posiada trzy bardzo ważne cechy. Przede wszystkim oferuje możliwość nagrywania takiego brzmienia, jakie słyszymy naturalnie, dzięki czemu nie jest ono zniekształcone. Mikrofon pozwala nagrywać dźwięk bez szumów. Drugą ważną zaletą jest cena, bowiem urządzenie skierowane jest do osób, które nie miały wcześniej styczności z mikrofonami, a zależy im na nagrywaniu w wysokiej jakości. Trzecią zaletą jest wygoda. Jest to tak zwany mikrofon USB, który wystarczy podłączyć do komputera, bez konieczności kombinowania z przewodami. Mikrofony USB zyskują coraz większą popularność, ponieważ wygoda nie wpływa negatywnie na możliwości i jakość urządzenia.

Do nagrywania muzyki w domowym zaciszu nie potrzeba tak naprawdę wiele. Wystarczy komputer, mikrofon i oprogramowanie, które może być darmowe. Możemy jednak poszerzyć możliwości naszego domowego studia nagrań i zaopatrzyć się w interfejs USB, który doskonale sprawdza się przy nagrywaniu gitar elektrycznych. Niektóre interfejsy mogą być łączone z mikrofonami, a dobrym przykładem takiego urządzenia jest Alesis IO4.