Podczas występów scenicznych dźwięk odgrywa główną rolę, a wpływ na jego jakość ma wiele czynników, takich jak użyte kolumny, miksery czy mikrofony. Jest jednak taki sprzęt, który kojarzony jest z dużą głośnością, lecz jego dźwięk nie jest szczególnie głęboki ani wyraźny, a mimo to bywa wykorzystywany, na przykład w klubach muzycznych.

Mowa tu o megafonie, który najczęściej używany jest przy przemówieniach podczas dużych zgromadzeń. Megafon nie wymaga kolumny do nagłośnienia, ponieważ sam w sobie posiada system nagłośnieniowy. Megafony różnią się między sobą wielkością czy mocą, a to wpływa na to jak głośny i głęboki dźwięk uzyskamy. Należy jednak pamiętać, że megafony nie oferują bardzo dobrej jakości dźwięku, a wybierane są głównie ze względu na to charakterystyczne, skompresowane brzmienie. Takie urządzenie bardzo dobrze sprawdza się w klubach, kiedy DJ lub inna osoba prowadząca imprezę chce rzuć konkretną komendę.

Zobacz również poradnik o nagłośnieniu instrumentów klawiszowych

Megafon używany jest również podczas koncertów muzycznych, choć w tym przypadku jest to raczej dodatkowy element. Wokalista może w pewnym momencie sięgnąć po megafon i użyć go zamiast mikrofonu, co z pewnością będzie stanowiło zaskakujący element dla publiczności. Jeżeli prowadzimy zgromadzenia czy pielgrzymki i zależy nam na tym aby nasz głos był wystarczająco głośny, nie musimy sięgać po mikrofon podłączony do kolumny potrzebującej zasilania, ponieważ megafon będzie znacznie łatwiejszy i wygodniejszy w obsłudze, a ponadto cena dobrej jakości, głośnego megafonu jest niższa niż koszt kompletu mikrofonu z kolumną. Dobrym wyborem będzie model FBT Audio Contractor MG 10, który oferuje nagłośnienie nawet do ośmiuset metrów, co jest bardzo imponującym wynikiem jak na stosunkowo niewielkie gabaryty urządzenia.