Mikrofon do nagrywania wokalu

W życiu każdego wokalisty nadchodzi taki czas, gdzie podejmujemy decyzje o zakupie pierwszego sprzętu. Niezbędnym urządzeniem w tej dziedzinie jest mikrofon. Rynek jednak przepełniony jest rozmaitymi propozycjami, nie brakuje modeli w różnych przedziałach cenowych. Na co w takim razie się zdecydować? Co wybrać?

W powyższym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania jak i również rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zakupem pierwszego mikrofonu.

Od czego zacząć poszukiwania

Przede wszystkim na samym początku należy wspomnieć o ważnej kwestii. Mikrofon nie jest najważniejszą rzeczą jaka służy do nagrywania wokalu. Bardzo istotny wpływ na to ma również kilka czynników, m.in. nasz wokal, umiejętności realizatorskie oraz akustyka pomieszczenia.

Na początek nie warto wydawać ogromnych kwot na drogi mikrofon gdyż nie osiągniemy dzięki temu satysfakcjonującego efektu, a i też warto podkreślić że, różnice między droższym a tańszym sprzętem nie będą mocno zauważalne. Przed zakupem warto zapoznać się z kwestią nagrywania dźwięku oraz podstawowymi pojęciami. W Internecie znajdziemy bardzo dużo informacji oraz rad, które w praktyce wyjątkowo się przydadzą.

Dlaczego o tym wspominam? Bardzo często bywa tak iż przeciętny mikrofon w rękach osoby znającej się na rzeczy zabrzmi lepiej niż topowy model w rękach nowicjusza. Stąd tak ważna jest nasza początkowa wiedza.

Tańszy dynamiczny czy droższy pojemnościowy

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Mikrofon dynamiczny używany jest głównie w występach na żywo. Charakteryzuje się mniejszą czułością oraz podatnością na sprzęganie w stosunku do mikrofonu pojemnościowego. Nie przenosi również tak dobrze częstotliwości jak jego rywal. Jest też znacznie tańszy i nie wymaga dodatkowego zasilania fantomowego.

Do nagrywania wokali zwykle stosuje się pojemnościowe, ale to nie znaczy że zawsze jest to lepszy typ mikrofonu. Dynamiczny sprawdzi się lepiej w przypadku agresywnych, dynamicznych wokali.

Jeśli szukamy niedrogiego sprzętu w amatorskim zastosowaniu, warto skłonić się przy mikrofonie dynamicznym. Jeżeli natomiast chcemy uzyskać możliwie najlepszy, najdokładniejszy wokal z dużą ilością detali, wybieramy mikrofon pojemnościowy.

Dopasowanie mikrofonu do barwy głosu

Każdy z nas ma inny głos, stąd podczas wyboru odpowiedniego mikrofonu nie powinniśmy się kierować zasadą, że ten sam model będzie każdemu odpowiadał.

Kluczową rzeczą jest charakterystyka pasma przenoszenia gdyż nie ma idealnych mikrofonów. Jest to nic innego jak wykres przedstawiający to w jaki sposób dany mikrofon radzi sobie z konkretnymi częstotliwościami.

Patrząc na wykres należy zwrócić uwagę na jego podbicia. Jeśli mamy bardzo duże podbicie zaczynające się już od około 3-4 kHz, osiągnie swoje maksimum w okolicach 10-11 kHz. Zatem ten mikrofon nie sprawdzi się u osób posiadających hałaśliwy, syczący głos, ponieważ wszystko to czego nie chcemy słyszeć zostanie uwypuklone.

Analogicznie podchodząc do tematu, ten sam mikrofon może być dobrym rozwiązaniem dla kogoś kto ma „zamulający” lub niski głos.

Podsumowanie

Jak widać na wybór mikrofonów składa się wiele dodatkowych czynników. Najważniejsze z nich postarałem się wymienić co mam nadzieje, pozwoli ci podjąć właściwy wybór. Nie warto jednak zrażać się na samym początku, gdyż zadowalający efekt można osiągnąć dopiero wtedy, gdy przetestujemy pod własnym głosem kilka, kilkanaście modeli.