Są takie instrumenty, które zna każdy i to nie tylko z powodu ich brzmienia. Wiele osób już w czasach dzieciństwa posiadało jakiś instrument. Często były to proste instrumenty służące jako zabawki, na przykład flet, lecz porządny model niczym nie przypomina zabawkowego instrumentu i jest wykorzystywany przez bardzo szerokie grono profesjonalnych muzyków. W sklepach muzycznych można spotkać wiele bardzo tanich fletów, które dobrze sprawdzają się jako instrument dla dziecka, jednak już niewiele droższe modele można spokojnie polecić dla osób, które traktują muzykę poważnie i chcą się nauczyć grać na tym instrumencie.

Po czym poznać bardziej profesjonalny instrument?

Niech za przykład posłuży nam flet, który można kupić już za dziesięć złotych. To cena jest głównym pierwszym wyznacznikiem, ponieważ flety potrafią osiągać cenę kilku tysięcy, jednak nie potrzebujemy aż tylu pieniędzy by mieć dobre brzmienie. Dobrym przykładem stosunkowo niedrogiego fletu dla początkujących muzyków może być Stagg REC GER/WD, który wykonany jest z drewna klonu, dzięki czemu brzmienie jest ciepłe i bardzo klarowne.

Różne materiały wykonane do produkcji fletu dają różne rezultaty, dlatego wybierając flet, powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę. Jeśli chodzi o drewno, bardzo ważne jest to z jakim jego gatunkiem mamy do czynienia. Klon oferuje ciepłe i jednocześnie jasne brzmienie, podczas kiedy instrument wykonany z mahoniu zaoferuje znacznie ciemniejszy dźwięk.

Większość fletów wykonanych jest z różnych stopów metalu, z czego część dodatkowo jest posrebrzana. Dzięki takiej konstrukcji można uzyskać bardzo jasne i czyste brzmienie, które jest priorytetem w przypadku fletu. Dobry instrument nie musi być drogi, a flet jest na to najlepszym dowodem. Należy pamiętać, że to jak zabrzmi nasz instrument nie zależy tylko od tego jak został wykonany, ale także od tego w jaki sposób gramy, dlatego trening odgrywa w brzmieniu bardzo ważną rolę.